जेनेभा– कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोन अन्य भाइरसभन्दा खतरनाक नभएको डब्ल्यूएचओ र अमेरिकाका शीर्ष वैज्ञानिकले जानकारी दिएका छन् ।

ओमिक्रोन अन्य कोरोनाभाइरस स्ट्रेनभन्दा नराम्रो जस्तो देखिन्छ । तर ओमिक्रोन भेरियन्ट गम्भीरतालाई न्याय गर्न थप अनुसन्धान आवश्यकता रहेको बैज्ञानिकहरुको भनाई रहेको छ ।

ओमिक्रोनको त्रासले कैयौं राष्ट्रलाई सीमा प्रतिबन्धहरु पुनः लागू गर्न बाध्य तुल्यायो र आर्थिक रूपमा दण्डित तालाबन्दीको फिर्ताको सम्भावना बढाएको छ ।

‘प्रारम्भिक तथ्यांकले यो धेरै गम्भीर छ भन्ने संकेत गर्दैन । वास्तवमा, यदि केहि छ भने, दिशा कम गम्भीरता तिर छ,’ डब्लूएचओको आपतकालिन निर्देशक माइकल रायनले एक अन्तर्वार्तामा भनेका हुन् । यद्यपी थप अनुसन्धान आवश्यक रहेको उनले बताए । ‘हामीसँग अत्याधिक प्रभावकारी खोपहरू छन् जुन अहिलेसम्मका सबै भेरियन्टविरुद्ध प्रभावकारी साबित भएका छन्,’ उनले बताए ।

शीर्ष अमेरिकी वैज्ञानिक एन्थोनी फौसीले डब्ल्यूएचओको दृष्टिकोणलाई प्रतिध्वनित गर्दै ओमिक्रोन प्रारम्भिक संकेतहरुको आधारमा अघिल्लो स्ट्रेन भन्दा खराब नदेखिएको र सम्भवतः हल्का भएको बताएका छन् । स्पष्ट रुपमा नयाँ संस्करण ओमिक्रोन डेल्टा भेरियन्ट भन्दा धेरै ट्रान्समिसिबल भएको र वर्तमान रुपमा प्रमुख विश्वव्यापी तनाव विषय पनि यही भएको फौसीले एएफपीलाई बताए । यो लगभग निश्चित रुपमा डेल्टा भन्दा बढी गम्भीर नभएको उनले बताए ।

यसैबीच कोभिडविरुद्धका खोपहरूले नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनबाट संक्रमित भएकालाई गम्भीर अवस्थामा पुग्नबाट जोगाउन सक्षम रहेको विश्व स्वास्थ्य संगठन डब्ल्यूएचओले जनाएको छ । तर ओमिक्रोन भेरियन्टमा खोपको असर अन्य भेरियन्टको तुलनामा कम हुने कुनै संकेत नदेखिएको डब्ल्यूएचओका रायनले बताए ।
‘हामीसँग अत्याधिक प्रभावकारी खोप छन् जुन गम्भीर रोग र अस्पताल पुर्याउने सन्दर्भमा हालसम्मका सबै भेरियन्टविरुद्ध प्रभावकारी देखिएका छन् ।

ओमिक्रोनविरुद्ध त्यस्तो नहुने आशा गर्नुपर्ने कुनै कारण छैन,’ डब्ल्यूएचओका आपतकालीन कार्यक्रमका कार्यकारी निर्देशक रायनले समाचार संस्था एएफपीलाई बताएका छन् ।

‘प्रारम्भिक तथ्यांकअनुसार ओमिक्रोनले मानिसलाई डेल्टा भेरियन्ट वा अन्य ‘स्ट्रेन’ भन्दा बढी बिरामी नपार्ने देखिएको उनले जानकारी दिए ।’ यदि अरू केही भन्न सकिन्छ भने खोपले कम गम्भीर बनाउने चाहिँ पक्का हो,’ उनले थप जानकारी दिए ।

ओमिक्रोन भेरियन्टविरुद्ध फाइजर खोपको प्रभावकारिताबारे थप तथ्यांक आगामी दिनहरूमा प्राप्त हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

नयाँ भेरिअन्टविरुद्ध मोडेर्ना, जोन्सन एन्ड जोन्सन र अन्य खोपले कस्तो काम गर्न सक्छन् भन्ने बारे उल्लेख्य डाटा प्राप्त भइसकेको छैन ।

ओमिक्रोन हालसम्म फेला परेका कोभिडका प्रकारमध्ये सबैभन्दा बढी उत्परिवर्तित भेरियन्ट हो । सुरुमा यो भेरियन्ट दक्षिण अफ्रिकामा पुष्टि भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय